Yukarı Çık

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
PHOTOSHOP DERSLERİ -Resimli Anlatımlar, Videolu ve İnteraktif Dersler

Ana Menü

Giriş

Ağ Alt Yapı

Acsess Point Bağlantısıi çin Tıklayınız.

20.07.2016 tarihinde Türk Telekomünikasyon A.Ş. tarafından Faz II okullarının fiber erişimlerinin verilmesi kapsamında hem veri merkezine kurulan/kurulacak cihazların planlaması hemde saha kabul süreçleri ile ilgili çalışmalar başlatıldı.

** Gerek sahadan gelen bilgiler gerekse saha ziyaretlerinde yerel alan ağ alt yapısının bazı okullarımızda bozulduğu bilinmektedir. Türk Telekom aşağıdaki çalışmaları yapmadan önce bozulan sistemin tekrar eski hale getirilmesi çok önemlidir. Kablolamanın değiştirildiği okulların kablolarda bulunan etiketlere göre tekrar patchlenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda access pointlerin devre dışı bırakıldığı okullarda da ekte yer alan yönergeye göre access point bağlantılarının tekrar eski haline getirilmesi, gerekmektedir. Kablolamanın ve access point bağlantılarının düzgün olmadığı yerlerde fiber internetin kullanımında aksaklıklar yaşanacaktır. Ayrıca bazı okullarda sisteme entegre edilen modem, hub, fatih projesi kapsamında kurulmayan switch  vs cihazlar devre dışı olmalıdır.

*** Erişim Koordinatörlüğü tarafından Türk Telekomun router cihazını kurup devreyi aktif ettiği okullar ile ilgili çalışma yapılacaktır. Bu çalışma sırasında idare pc, etkileşimli tahta vs uç cihazlarda dns ayarları otomatik ve ip ayarlarıda dinamik olmalıdır. Akis takdirde bazı pc ve etkileşimli tahtalar eba ve internete gidebiliyorken bazıları giremez.

*** Uç noktalarda bulunan cihazlarda ( idare pc, etkileşimli tahta, vs.) sertifika.meb.gov.tr adresinde bahsedilen şekilde sertifikalarının da yüklü olması gerekmektedir.

***Erişim Faliyet Tutanağı imzalanmadan kesilen faturalar ve Erişim Koordinatörlüğü tarafından okul yerel alan ağı yapılandırması yapılmayan okullar için kesilen faturalar ödenmeyecektir.

*** Faz II 3. Kısımda sfp probleminin giderilmesi için firmalar ile görüşülmektedir. Faz II kapsamında Yerel Alan Ağ Alt Yapısı yapılan okulların Fatih TT VPN Erişim Kabul süreci ile ilgili olarak:

 • Türk Telekom Personelleri tarafından okullarda bulunan ana kabinlerin en üst kısmından başlamak kaydı ile kabindeki uygun yere fiber bağlantı paneli (patch panel) monte edilerek fiber kablo sonlandırmaları yapılacaktır.
 • Fiber bağlantı paneli (patch panel) montajının akabinde, TT Çözüm Ortağı firma tarafından router (Yönlendirici) cihaz montajı yapılacaktır.
 • Okula kurulan yönlendirici (Router) montajı esnasında okulda bulunan ana kabinin, yönlendiricinin (Router) kurulum, montaj öncesi ve montaj yapıldıktan sonraki halleri fotoğraflanarak sisteme zarar verilmesinin önüne geçilmeye çalışılacaktır.
 • Okula kurulan yönlendiricinin (Router) LAN portu, kurumun belirlediği standartta, kabindeki daha önce kurulumu kurum tarafından yaptırılmış olan anahtarın (Switch) uplink portuna bağlanacaktır ve uplink bağlantısının yapıldığı anahtara(Switch) ping atılacaktır. Ping atılmıyor ise Erişim Koordinatörlüğüne gönderilecek kurulum raporunda belirtilecektir.
 • Okul erişiminin hız testleri için Türk Telekom veya Türk Telekom Çözüm Ortağı firma personeli, GE arayüzü (interface) olan, SSD hard disk içeren bir dizüstü bilgisayar ve yönlendiriciye (Router) bağlanmak için CAT6 kabloyu hazır bulunduracaktır.
 • Hız testi için yönlendiricinin (Router) LAN portundan belirtilen adres üzerinden yapılacaktır. http://fatihhiztesti.turktelekom.com.tr
 • Okula tahsis edilen erişim hızı %10 tolerans aralığında (örneğin 300Mb’lik okul için %10 tolerans aralığı 300 ile 270 arası değerlendirilir) ölçüldüğü durumda test başarılı kabul edilecektir.
 • Ölçüm sonucu tolerans aralığında görülmediği durumda 5 dk ara ile ölçümler tekrarlanacaktır. Başarılı ölçüm alınamadığı durumda iyileştirme aksiyonları alınacaktır. Testler tekrarlanacaktır.
 • Okul erişim hız testi sonuçlarının ekran çıktıları, dizüstü bilgisayar üzerinden alınacaktır.
 • Hız testini başarılı olması halinde İlgili okulda toplam üç kişiden oluşan bir komisyon oluşturulması gerekmektedir. Komisyon Erişim Faaliyet Tutanağında belirtilen işlerin incelemesini yapacak ve işin amacına uygun yapılıp yapılmadığını kontrol edecektir. Komisyonun işin amacına uygun bulması halinde; Okul Müdürlüğü tarafından Erişim Faaliyet Tutanağı imzalanacaktır.
 • Okulları bu kapsamda ziyarete gelecek olan Türk Telekom personellerinin yönlendirmesi ile Türk Telekom Çerçeve Abonelik Sözleşmesinin ve TT VPN Hizmet Başvuru ( Fatih VPN Erişim Tarifesi İçin) Formunun okul Müdürleri tarafından, ya da Okul Müdürü tarafından yetkilendirilmiş personelce ilgili evrakların imzalanması gerekmektedir. Bu sözleşmelerin imzalanması Fiber Kablo Tesisi, Router Tesisi ve Erişim Faaliyet Tutanağı süreçlerin önce olabilmektedir.
 • Türk Telekom 2(İki) günde bir olmak üzere kurulum yapılan okul listesini YEĞİTEK Erişim Koordinatörlüğü’ne kümülatif olarak iletecektir.
 • YEĞİTEK Erişim Koordinatörlüğü, Türk Telekom tarafından yönlendirici (Router) kurulmuş okulların, iç network anahtar (Switch) ve kablosuz erişim cihazlarını aktif hale getirecektir ya da ilgili okulun alt yapı İhalesi kapsamında işini yapan firma (Yüklenici) tarafından getirilmesini sağlayacaktır.
 • YEĞİTEK Erişim Koordinatörlüğü tarafından, okul iç network anahtar (Switch) ve kablosuz erişim cihazları aktif hale getirilen okul listesi, okulun aktif edilme tarihi ile beraber haftalık olarak Türk Telekom ile paylaşılacaktır. YEĞİTEK tarafından okulların aktif edilme tarihlerine göre, ilgili okulların TT VPN faturalamasına Türk Telekom tarafından başlanacaktır.

Router-Switch Uplink Portu:

Bağlantılar okulda bulunan en üst switchin  tipine göre değişir.Faz2 LOT 1,2,4,5 için aşağıdaki şekilde bağlantılargerçekleştirilecektir.

 • Tip 1 SW_ Huawei S5700-28C-EI-24S 24.port kullanılacak( SFP gerekli değil )
 • Tip 2 SW_Huawei S5700-52P-PWR-LI-AC  52.portu kullanılacak (Bakır SFP gerekli. SFP sw’lere veya okul idarecisine bırakıldı). Bulunamaz ise raporlanacak. Okullarda Huawei S5700-52P-LI-AC modeli de yer alıyor. Bu model için de aynı işlemler yapılacak.
 • Tip 3 SW_Huawei S5701-28P-PWR-LI-AC  28. portu kullanılacak (SFP gerekli değil ) Okullarda Huawei S5700-28P-LI-AC modeli de yer alıyor. Bu model için de aynı işlemler yapılacak.

Bağlantılar okulda bulunan en üst switchin  tipine göre değişir.Faz2 LOT 3 için aşağıdaki şekilde bağlantılargerçekleştirilecektir.

 • Tip 1 SW_ Huawei S5700-28C-EI-24S  24.port kullanılacak( SFP gerekli değil )
 • Tip 2 SW_Huawei S5700-52P-PWR-LI-AC  49-50-51-52.portlarından sağdan başlamak kaydı ile boş olan portuna takılacak (Bakır SFP gerekli). Bulunamaz ise raporlanacak. Okullarda Huawei S5700-52P-LI-AC modeli de yer alıyor. Bu model için de aynı işlemler yapılacak.
 • Tip 3 SW_Huawei S5701-28P-PWR-LI-AC  25-26-27-28 Portlarından sağdan başlamak kaydı ile boş olana takılacak (SFP gerekli değil ) Okullarda Huawei S5700-28P-LI-AC modeli de yer alıyor. Bu model için de aynı işlemler yapılacak.

Okullarımıza yapılacak kurulumların eksik ve sorunsuz tamamlanması için yukarıda bahsi geçen konularda gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

Faz 3 ET Prototip

4.png1.png6.png2.png2.png7.png
Bugün70
Dün296
Bu Hafta1603
Bu Ay4850
Tümü416227

3
Online
Cumartesi, 21 Eylül 2019 14:46

Fatih Projesi Destek Hattı

         SENTİM Ağ Alt Yapı Arıza Kaydı Çağrı Merkezi               

Copyright © 2019 Melikgazi Bilişim Teknolojileri Rights Reserved.